Wersja historyczna publikacji, ważna od: 04.12.2020 15:03:48 do: 21.12.2020 11:24:22, opublikowana przez: Magdalena Słaboń

Strategia Rozwoju Województwa Opolskiego Opolskie 2030

Informacja na temat prac związanych z opracowaniem Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego Opolskie 2030

  1. Uchwała Sejmiku Województwa Opolskiego Nr IV/33/2019 z 26 lutego 2019 w sprawie zmiany uchwały Nr IV/65/2011 Sejmiku Województwa Opolskiego z dnia 22 lutego 2011 r. w sprawie określenia zasad, trybu i harmonogramu opracowania strategii rozwoju województwa opolskiego. Uchwała ta określiła zasady i tryb opracowania SRWO 2030 oraz ramowy harmonogram prac nad dokumentem. Na jej podstawie Zarząd Województwa Opolskiego podejmował kolejne działania w ramach procesu strategicznego. Uchwała została zmieniona uchwałą Nr XV/141/2020 z 25 lutego 2020 roku w celu dostosowania procesu strategicznego do krajowych uwarunkowań strategicznych.
  2. Uchwała Zarządu Województwa Opolskiego Nr 792/2019 z 20 maja 2019 roku w sprawie przystąpienia do opracowania Strategii rozwoju województwa opolskiego do 2030 roku. Uchwała była zmieniana uchwałami: Nr 2401/2020 z 23 marca 2020 roku i nr 3083/2020 z 21 lipca 2020 roku w celu zabezpieczenia właściwego czasu na poszczególne etapy prac w związku ze zmianą koncepcji prac, ograniczeniami wynikającymi z pandemii covid-19 oraz zmianami w otoczeniu prawnym.

Pierwsze działania związane z pracami nad SRWO 2030 rozpoczęły się w 2018 roku, kiedy przygotowano Założenia koncepcji opracowania SRWO 2030. Były one podstawą do dalszego planowania i realizacji kolejnych etapów procesu, których szczegóły zawarto w ww. uchwałach.

Oficjalna inauguracja prac nad SRWO 2030

Informacja o rozpoczęciu prac nad SRWO 2030 została przekazana opinii publicznej poprzez szeroko zakrojoną informację poprzez media, w tym także internetowe oraz zaproszenie do udziału w konferencji otwierającej pn. „Strategia Rozwoju Województwa Opolskiego do 2030 - wprowadzenie do procesu strategicznego” Konferencja odbyła się 5 listopada 2019 r. w Filharmonii Opolskiej w Opolu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele reprezentujący różne środowiska przede wszystkim samorządowe, społeczne, gospodarcze, naukowe i inne.

Na potrzeby procesu strategicznego utworzono specjalny adres mailowy: srwo_2030@opolskie.pl z którego rozsyłane są newslettery o postępie prac nad SRWO 2030 i na który można się kontaktować na bieżąco z organizatorami procesu. Newslettery trafiają do prawie 300 osób, które biorą udział w pracach albo zapisały się i wyraziły zgodę na otrzymywanie ww. wiadomości.

Jednym z kluczowych elementów procesu strategicznego było przygotowanie diagnozy strategicznej pn. Opolskie – diagnoza regionalna. Opracowanie syntetycznie przedstawia aktualną charakterystykę regionu, wskazując na najistotniejsze i wyselekcjonowane czynniki rozwojowe, istotne dla kreowania polityki rozwoju województwa po 2020 r. Aktualna wersja diagnozy regionalnej została zaakceptowana przez Zarząd Województwa Opolskiego w dniu 30 listopada 2020 r.

Wsparcie eksperckie w procesie odbywa się przy współpracy z prof. UW Wojciechem Dziemianowiczem, który wspiera ZWO począwszy od prac nad diagnozą strategiczną, poprzez organizację prac Grup Doradczych i Zespołów Roboczych, analizę wyników ich prac, opracowanie projektu SRWO 2030 i udział w końcowych etapach związanych z konsultacjami społecznymi i wymaganymi uzgodnieniami ustawowymi.

Do współpracy w przedsięwzięciu Zarząd Województwa Opolskiego zaprosił szerokie grono osób, których wiedza i doświadczenie gwarantowały jego przeprowadzenie w realnej partycypacji społecznej z mieszkańcami regionu. Osoby te weszły w skład Grup Doradczych (GD), zorganizowanych przy  departamentach merytorycznych UMWO. W GD znalazły swoje reprezentacje podmioty publiczne, instytucje, stowarzyszenia, firmy i środowiska lokalne m.in. z obszarów edukacji, infrastruktury, zdrowia, kultury czy środowiska. W pracach GD wzięło ponad 200 osób. Dzięki ich zaangażowaniu zgromadzono prawie 900 postulatów, które po wnikliwej analizie i syntezie zostały ujęte w propozycjach celów operacyjnych sformułowanych przez departamenty merytoryczne koordynujące ich prace. GD wzięły także udział w dyskusjach nad wizją regionu oraz zaproszone zostały do konsultacji części postulatywnej SRWO 2030 przed ukończeniem prac nad pierwszym projektem dokumentu.

Odrębnym elementem procesu są Zespoły Robocze (ZR), w skład których weszli przedstawiciele dyrekcji i pracowników departamentów merytorycznych UMWO oraz SWJO. Ich zadaniem była przede wszystkim praca koncepcyjna i dyskusja strategiczna bazujące na ustaleniach GD, udział w spotkaniach i warsztatach dotyczących analizy SWOT i scenariuszy rozwoju regionu oraz współpraca w identyfikacji celów i kierunków działań oraz wybór adekwatnych do nich mierników.

Za organizację i koordynację procesu strategicznego w UMWO odpowiada Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej działający w imieniu i w porozumieniu z ZWO.

Aktualnie trwają prace nad ostatecznym kształtem pierwszego projektu SRWO 2030. Po jego przyjęciu przez ZWO zostaną przeprowadzone: ewaluacja ex-ante projektu oraz strategiczna ocena oddziaływania na środowisko projektu SRWO 2030.

Informacje o kolejnych wydarzeniach i etapach procesu strategicznego są każdorazowo zamieszczane w aktualnościach na stronie internetowej UMWO.

Załączniki

Metryczka

Dokument wytworzył:Iwona Marek
Data wytworzenia:25.11.2020
Godzina wytworzenia:11:56
Podmiot udostępniający:Województwo Opolskie
Przewiń do góry